Zapraszamy na 54 edycję międzynarodowego Festiwalu WRATISLAVIA CANTANS, który jest jednym z najważniejszych wydarzń związanych z muzyką klasyczną w Europie.

Festiwal potrwa od 6 do 15 września, a rozpocznie się od wykonania hymnów Kościoła Koptyjskiego w kolegiacie św. Krzyża. 

Szczegóły na:  http://www.wratislaviacantans.pl/

 

 

Historia Festiwalu

Twórcą festiwalu Wratislavia Cantans był jeden z najwybitniejszych polskich dyrygentów Andrzej Markowski. Po objęciu dyrekcji Filharmonii Wrocławskiej w 1965 roku już rok później zainicjował festiwal oratoryjno-kantatowy zakładający prezentację muzyki od okresu średniowiecza poprzez barok aż po muzykę współczesną. Koncerty odbywały się w zabytkowych kościołach i muzeach Wrocławia. Już w swoim założeniu festiwal był przedsięwzięciem o zasięgu międzynarodowym.

Od 1978 foku festiwal prowadził Tadeusz Strugała, dodając nowe wątki tematyczne: muzyka etniczna, muzyka różnych religii, turnieje kontratenorów na Zamku Piastów Śląskich w Brzegu, a także prowadzone przez wybitnych naukowców Akademie Festiwalowe poświęcone muzyce najmniej znanej, sesje naukowe oraz kurs interpretacji muzyki oratoryjnej. Nowością były wystawy towarzyszące koncertom i projekcje filmów o tematyce muzycznej. Od 1995 roku festiwal nosił podtytuł „Muzyka i sztuki piękne”.

Taką formułę festiwalu zastała obejmująca jego dyrekcję w 1996 roku Lidia Geringer d’Oedenberg, która na tym stanowisku pozostała do września 2005 roku. Jej zasługą jest materialne ustabilizowanie festiwalu i zainicjowanie współpracy z wieloma dolnośląskimi miastami, w których pojawiły się koncerty festiwalowe. W ustalaniu programów poszczególnych edycji festiwalu dyrektor Lidię Geringer d’Oedenberg wspomagało trzech kolejnych dyrektorów artystycznych: Ewa Michnik (1998–2001), Mariusz Smolij (2003–2004) i Jan Latham-Koenig (2005). W tym czasie repertuar festiwalowy został poszerzony między innymi o sztukę baletową i opery w wersji koncertowej.

We wrześniu 2005 roku dyrektorem generalnym festiwalu został Andrzej Kosendiak. Na jego zaproszenie funkcję dyrektora artystycznego przyjął znakomity angielski dyrygent Paul McCreesh. Następnie, w 2013 roku, stanowisko dyrektora artystycznego objął wybitny włoski dyrygent i intstrumentalista, Giovanni Antonini.

Wratislavia Cantans od 1978 roku należy do European Festivals Association. Każdego roku ponad trzydzieści tysięcy osób słucha koncertów festiwalu w radiu dzięki transmisjom Programu Drugiego Polskiego Radia, w tym wydarzeń nadawanych w całej Europie w ramach European Broadcasting Union (EBU).

Wśród artystów festiwalowych znalazły się takie sławy jak: Barbara Hendricks, Cecilia Bartoli, David Daniels, Derek Lee Ragin, Renée Fleming, Juan Diego Florez, Violeta Urmana, Joseph Calleja, Sir John Eliot Gardiner, Krzysztof Penderecki, Philippe Herreweghe, Antoni Wit, Andreas Scholl, Christianne Stotijn, Ton Koopman, Trevor Pinnock, Alexander Liebreich, Gustav Leonhardt. Na Wratislavii Cantans koncertowały również zespoły o światowej renomie, między innymi: Collegium Vocale Gent, Akademie für Alte Musik Berlin, Il Giardino Armonico, The English Baroque Soloists, Gabrieli Consort & Players, Chór Monteverdiego, Staatskapelle Dresden, The Royal Choral Society.

Dolnośląski Festiwal Nauki jest imprezą popularnonaukową organizowaną co roku we wrześniu (edycja stacjonarna) i październiku (sesje wyjazdowe w Legnicy, Zgorzelcu, Dzierżoniowie, Głogowie, Jeleniej Górze, Wałbrzychu, Ząbkowicach Śląskich oraz Bystrzycy Kłodzkiej) przez wyższe uczelnie Wrocławia, instytuty Polskiej Akademii Nauk oraz środowiska pozauczelniane. Jest adresowany do wszystkich interesujących się nauką, kulturą, sztuką, ciekawymi zjawiskami otaczającego nas świata. O szczegółowym programie będziemy informować na bieżąco.

Organizatorem corocznych Wrocławskich Dni Duszpasterskich jest Papieski Wydział Teologiczny we Wrocławiu. Uczelnia realizuje w ten sposób misję inspirowania duszpasterzy, katechetów, a także innych osób odpowiedzialnych w Kościele do inicjowania działań duszpasterskich i ewangelizacyjnych. O szczegółowym programie będziemy informować na bieżąco.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy T-Mobile Nowe Horyzonty jest festiwalem wizjonerów kina, artystów bezkompromisowych, którzy mają odwagę iść obraną przez siebie drogą wbrew panującym modom i opowiadać o rzeczach najważniejszych swoim niepowtarzalnym językiem. Odbywa się na przełomie lipca i sierpnia. O szczegółowym programie będziemy informować na bieżąco.

Nie śpij, zwiedzaj muzea nocą. Ideą majowej Nocy Muzeów jest udostępnienie w godzinach wieczornych i nocnych zwiedzającym muzeów, galerii i innych instytucji związanych z kulturą oraz organizowaniu specjalnych wydarzeń towarzyszących. SZCZEGÓŁOWY PROGRAM 2016.

Wrocławski festiwal jazzowy Jazz nad Odrą to jeden z najstarszych polskich festiwali jazzowych, odbywa się od 1964 roku i pełni znaczącą rolę na polskiej scenie muzycznej. Każdego roku wiosną odbywają się koncerty najciekawszych artystów i wydarzenia jazzowe ze świata, z uwzględnieniem szerokiego spectrum gatunków jazzowych. Program 52 Festiwalu Jazz nad Odrą.

Przegląd Piosenki Aktorskiej to chyba jedyny na świecie festiwal poświęcony w całości sztuce piosenki w teatrze. Bez Konkursu nie byłoby Przeglądu Piosenki Aktorskiej. To właśnie Konkurs – przeszło 30 lat temu – dał początek wrocławskiemu festiwalowi. Festiwal odbywa się każdego roku w maju. O szczegółowym programie będziemy informować na bieżąco.

Noc Konfesjonałów to wielkopostna akcja ewangelizacyjna. Okres wieczorny i nocny sprzyja skupieniu i refleksji nad własnym życiem i pozwala w spokoju i ciszy dokonać aktu skruchy i pojednania poprzez spowiedź. Oto tegoroczny program.

Co roku na początku czerwca Wrocław ma swoje kulinarne święto – festiwal „Europa na widelcu”. Jest to jedyna w Polsce impreza kulinarna organizowana cyklicznie na tak dużą skalę. Wydarzeniu od początku patronują Piotr Bikont i Robert Makłowicz. Wrocławski Rynek zamienia się w jedną wielką europejską resteurację. Na jarmarku można kupować potrawy, produkty i wyroby regionalne z całej Europy. PROGRAM 2016.

Każdego roku 1 maja, na wrocławskim Rynku, spotykają się Gitarzyści-Rekordziści- początkujący, profesjonaliści, amatorzy i muzycy- by kolejny raz podjąć próbę pobicia Gitarowego Rekordu Guinnessa, który stał się już wizytówką Wrocławia w całej Europie. Grają „Hey Joe" Jimiego Hendrixa, które brzmi mocą tysięcy gitar. Oto tegoroczny program.

Kontakt

tel.: 511 087 085
e-mail: info@infocentrum.wroclaw.pl
www.infocentrum.wroclaw.pl
  InfoCentrum
na Ostrowie Tumskim
pl. Katedralny 1
50-329 Wrocław

Godziny otwarcia

 

miesiące  pon.-piątek sobota niedziela 
marzec  9:00-16:00 9:00-15:00 14:00-16:00 
kwiecień 9:00-17:00 9:00-15:00 14:00-16:00
maj-wrzesień  9:00-17:00 9:00-16:00 14:00-17:30
paźdz.-grudz. 9:00-16:00 9:00-15:00 14:00-16:00

 

Projekt jest współfinansowany ze środków gminy Wrocław

logowrocław

 https://www.wroclaw.pl/

Odwiedziny

2159592
Dzisiaj
Wczoraj
Ten miesiąc
Ubiegły miesiąc
Od początku
1092
851
30082
43666
2159592

2024-12-25 19:46


logo