Witamy w InfoCentrum

Wrocław to miasto spotkań, a sercem spotkań we Wrocławiu jest Ostrów Tumski. Tutaj przychodzą Wrocławianie, turyści z Polski i całego Świata, aby pooddychać klimatem ponad tysiącletniej historii Wrocławia. Z myślą o nich powstało miejsce, które oferuje odwiedzającym szeroką gamę informacji historycznych, turystycznych, informacji o wydarzeniach kulturalnych, a także ziązanych z projektami Wrocław Europejska Stolica Kultury 2016 oraz Wrocław The World Games 2017, informacji o wsparciu socjalnym, społecznym i zdrowotnym na terenie Ostrowa Tumskiego i Wrocławia. InfoCentrum na Ostrowie Tumskim we Wrocławiu mieści się w pobliżu Katedry pw. Św. Jana Chrzciciela, ul. Katedralna 1 (wejście pod arkadą).

1170x100 dolnyslask

Informacje historyczne

Informacje historyczne

Zabytki Ostrowa

View more
Informacje kulturalne

Informacje kulturalne

Koncerty, wystawy, spotkania

View more
Informacje turystyczne

Informacje turystyczne

Trasy, bilety, zwiedzanie

View more
Informacje społeczne

Informacje społeczne

Poradnie prawne i rodzinne

View more
Życie duchowe

Życie duchowe

Duszpasterstwa, spowiedź

View more
Wydarzenia cykliczne

Wydarzenia cykliczne

Informacje o stałych imprezach

View more

Letnie Spacery Z Przewodnikiem

historia
Termin: piątek, 18 czerwiec 2021 00:00 - niedziela, 26 wrzesień 2021 00:00

„XVIII LETNIE SPACERY Z PRZEWODNIKIEM 2021”
 
LIPIEC
11.07.2021, godz. 10.00 „Nadodrzaoskie plenery filmowe czyli śladami miejsc, gdzie kręcono filmy i grano bestsellery światowego kina”.
Wrocław był jednym z najbardziej filmowych miast w Polsce, w lokalnej Wytwórni Filmów Fabularnych powstało około 600 produkcji fabularnych. Zapraszamy na wycieczkę tropem tej niezwykłej spuścizny, podczas której prowadzący postarają się pokazad najbardziej znane miejsca , plenery i obiekty związane z słynnymi i kultowymi
produkcjami. Dowiecie się jakie filmy i seriale kręcono w poszczególnych lokalizacjach i co zachowało się z filmowych scenografii. Trochę historii z biografii aktorów i twórców reżyserii.
Wycieczka piesza, czas trwania 2,5 godz., start: Info punkt Barbara.
11.07.2021 - godz. 11.00 „Wrocław miastem spotkao – 1000 lat historii dla obcokrajowców” - (po ukraiosku).
Poglądowa wycieczka skierowana dla obcokrajowców, poprzez najważniejsze wydarzenia z historii miasta, przez ulice Starego Miasta do Dzielnicy Czterech Wyznao.
Wycieczka piesza, czas trwania 2 godz., start: Info punkt Barbara.
16.07.2021 – godz. 18.00 "Nazywam się Edyta Stein. Urodziłam się we Wrocławiu”.
Jedna z najbardziej niezwykłych, charyzmatycznych i wyrazistych kobiet swojej epoki. Żydówka i chrześcijanka, emancypantka i zakonnica, uczona i święta. Krótko mówiąc: kobieta niezwykła. Jedna z najbardziej znanych na świecie wrocławianek. Podczas spaceru odwiedzimy miejsca związane z życiem i upamiętnieniem św. Teresy Benedykty od Krzyża.
Wycieczka piesza, czas trwania 2,5 godz., start: Info punkt Barbara.
17.07.2021 – godz. 10.00 „Męczeostwo zapisane w kamieniu - trasą wrocławskich pomników upamiętniających martyrologie”.
O klasie i jakości pomnika nie tylko świadczy nazwisko twórcy, ale w głównej mierze ważkośd tematu jaki został przez niego podjęty. Wycieczka ta poprowadzi nas trasą wrocławskich pomników upamiętniających martyrologie narodów, osób czy grup społecznych. Spacer ma przypomnied wydarzenia, którym dedykowane są wymienione obiekty, a zarazem byd swoistego rodzaju refleksją nad kondycją jednostki, społeczeostwa i cywilizacji. Trochę zadumy i patosu, ale w głównej mierze zachwyt nad umiejętnościami artystycznymi. W trakcie wycieczki będzie można zobaczyd min. ormiaoski chaczkar czy „płonący” pomnik.
Wycieczka piesza, czas trwania 2,5 godz., start: Info punkt Barbara.
17.07.2021 – godz. 16.00 ”Psy kontra koty – wycieczka dla dzieci”.
Spacerem przez wrocławską Starówkę w poszukiwaniu wizerunków czworonożnych przyjaciół. Psy i koty od zarania dziejów towarzyszą człowiekowi i od początku istnienia Wrocławia funkcjonowały w jego przestrzeni architektonicznej i artystycznej. Na spacer tropem pupili szczególnie zapraszamy najmłodszych mieszkaoców miasta z rodzicami.
Wycieczka piesza, dla dzieci, czas trwania 2 godz., start: Info punkt Barbara.
 
18.07.2021 – godz. 10.00 „Sławni Wrocławianie i ich historie”.
Ten spacer to niezwykły przegląd wrocławskich sław, powędrujemy śladami tych obywateli miasta, których nazwiska są znane i wzbudzają wielorakie emocje. Odwiedzimy miejsca, z którymi byli związani, dowiemy się, kim byli i wspólnie spróbujemy odpowiedzied na pytanie, czym zasłużyli się dla Wrocławia i dlaczego warto o nich pamiętad. Poznamy miejsce związane z tymi którzy już odeszli oraz te miejsca, gdzie możemy spotkad tych żyjących. Wycieczka tropem ludzi świata sztuki, polityków, naukowców, sportowców i tzw. celebrytów.
Wycieczka piesza, czas trwania 2,5 godz., start: Info punkt Barbara.
18.07.2021 – godz. 16.00 „Tam gdzie kooczy się miasto - Leśnica nr II”.
Zapraszamy na drugą wyprawę do tego peryferyjnie zlokalizowanego osiedla. Historia Leśnicy, która od XIII była niezależną osadą jest bardzo interesująca i przepełniona historycznymi wydarzeniami tym bardziej warto zgłębid jej tajemnice. Podczas tej wyprawy pospacerujemy w kierunku stacji kolejowej, dowiemy się co skrywa marka Villeroy & Boch na miejscową nekropolię, oraz dlaczego leśnicki obelisk nazywa się „magazynowym”. Poszukamy wojskowej tradycji, willi znanej z filmu „Pętla”, pospacerujemy ul. Platanową w poszukiwaniu siedziby fabrykanta, oraz ulicami Skoczylasa i Rubczaka. Spacer zakooczymy na późnośredniowiecznym grodzisku za Bystrzycą.
Wycieczka piesza, czas trwania 2,5 godz., start: pętla autobusowo-tramwajowa Leśnica, koło pomnika Jana Pawła II.
18.07.2021 – godz. 11.00 „Wrocław miastem spotkań– 1000 lat historii dla obcokrajowców” (po angielsku).
Poglądowa wycieczka skierowana dla obcokrajowców, poprzez najważniejsze wydarzenia z historii miasta, przez ulice Starego Miasta do Dzielnicy Czterech Wyznao.
Wycieczka piesza, czas trwania 2 godz., start: Info punkt Barbara.
23.07.2021 – godz. 19.00 „Drogą średniowiecznych skazaoców – zabytki dawnego wymiaru sprawiedliwości”.
Życie stawia przed człowiekiem potrzebę dokonywania wyborów i podejmowania decyzji, które w konsekwencji mogą skutkowad kontaktem z wymiarem sprawiedliwości. Sprawiedliwośd często wymaga egzekucji prawa – pręgierz, kuny, więzienie miejskie, kamienne krzyże to zabytki średniowiecznej jurysdykcji karnej. O winie i karze, o procedurze karnej, o obowiązkach kata będzie ta historia. To opowieści mrożące krew w żyłach, niekoniecznie dla najmłodszych.
Wycieczka piesza, czas trwania 2,5 godz., start: Info punkt Barbara.
24.07.2021 – godz. 11.00 „Wrocław Zachodni, Wrocław Zachodni - rowerem ”.
Wycieczka rowerowa do dośd mocno oddalonego od centrum wrocławskiego osiedla - Muchobór Wielki. Osiedle będące w granicach miasta równo od 70 lat znajduje się w południowo – zachodniej części miasta i w ostatnich latach ulega intensywnym przeobrażeniom. Po drodze przyjrzymy się największej nowej wrocławskiej inwestycji komunikacyjnej skrywającej się pod skrótem TAT. Nie tylko asfaltowe ścieżki, ale i leśne dukty poprowadzą nas przez Oporów na stację Wrocław Zachodni. Stamtąd przejedziemy przez najbardziej charakterystyczne miejsca Muchoboru Wielkiego, odwiedzimy niezwykłą gotycką świątynię, dowiemy się co się mieści na ul. Rakietowej i gdzie prowadzi szlak w kolorze niebieskim.
Wycieczka rowerowa, czas trwania 3 godz., start: Info punkt Barbara.
24.07.2021 - godz. 10.00 "Zalesie - osiedle willowe którego nie znacie".
Podczas tej wyprawy opowiemy o historii, architekturze i mieszkaocach osiedla Zalesie spacerując malowniczymi ulicami: Chopina, Szymanowskiego, Moniuszki czy Lipioskiego. Czy wiesz, gdzie we Wrocławiu znajdziemy dom igloo? Co oznacza niemieckie słowo „Lerrbeutel”? Kto z wybitnych lekarzy i architektów mieszkał w tej części miasta? Kim był Ernst May? Czy siostry karmelitanki zawsze zajmowały ten sam budynek? Pełen atrakcji spacer zakooczymy przy niesamowitym zespole obiektów sportowych kryjących się pod nazwa „stadion olimpijski”.
Wycieczka piesza, czas trwania 2,5 godz., start: przystanek MPK „Kochanowskiego”, ul. Kochanowskiego.
25.07.2021 – godz. 10.00 „Biblijne inspiracje w przestrzeni Wrocławia”.
Od wieków Biblia inspiruje twórców i humanistów. Dzieje bohaterów Starego i Nowego Testamentu uwiecznione zostały na różne sposoby: na obrazach, rzeźbach, epitafiach, witrażach, ale także w postaci cytatów. Zapraszamy na ten spacer jeśli chcecie się dowiedzied: które drzewa rosły w rajskim ogrodzie, skąd się wzięła głowa na misie we wrocławskim herbie i jak rozpoznad męczennika?
Wycieczka piesza, czas trwania 2,5 godz., start: Info punkt Barbara.
25.07.2021 – godz. 11.00 „Wrocław miastem spotkao – 1000 lat historii dla obcokrajowców” (po angielsku).
Poglądowa wycieczka skierowana dla obcokrajowców, poprzez najważniejsze wydarzenia z historii miasta, ulicami Starego Miasta do Dzielnicy Czterech Wyznao.
Wycieczka piesza, czas trwania 2 godz., start: Info punkt Barbara.
30.07.2021 – godz. 19.00 „Wrocławski handel i szlaki handlowe”.
Celem spaceru jest przybliżenie jego uczestnikom dawnej handlowej funkcji Rynku, placu Solnego i przyległych uliczek oraz Jatek. Uczestnicy dowiedzą się skąd pochodzą nazwy poszczególnych stron Rynku, jak np.” strona łakoci” czy „zielona rura”, gdzie stała kiedyś waga miejska, dom Płócienników i czym był smatruz? Postaramy się odpowiedzied na pytanie kiedy powstał pierwszy wrocławski sklep z oknem wystawowym oraz pokazad zachowane relikty średniowiecznych kramów.
Wycieczka piesza, czas trwania 2,5 godz., start: Info punkt Barbara.
31.07.2021 – godz. 10.00 „O czeskich śladach i Czechach w historii miasta”.
W trakcie tego spaceru postaramy się prześledzid kontakty polsko - czeskie na przestrzeni wieków i odpowiedzied na pytanie jaki wpływ na rozwój miasta mieli mieszkający we Wrocławiu Czesi. Będziemy przemieszczad się poprzez kolejne stulecia od czasów bp Nankera do współczesności Vaclava Havla. Pokonamy trasą od pomnika króla Bolesława Chrobrego do miejsca gdzie hipotetycznie miała istnied czeska „posadka”. Jeśli chcecie zgłębid tajemnice polsko-czeskich relacji, dowiedzied się gdzie we Wrocławiu nocował Karel Gott i kim był Jan Evangelista Purkyně o zapraszamy do udziału w tej wycieczce.
Wycieczka piesza, czas trwania 2,5 godz., start: Info punkt Barbara.
SIERPIEŃ
01.08.2021 – godz. 10.00 "Średniowieczne fortyfikacje we Wrocławiu".
Zapraszamy na spacer po obszarze lokacyjnych miast wrocławskich: starego i nowego. W trakcie wspólnego spaceru poznamy historię budowy, skalę i rozwoju wrocławskich fortyfikacji kurtynowych, od XIII po XVIII w. W trakcie wędrówki postaramy się odkryd wszystkie zachowane elementy dawnego, fortyfikacyjnego systemu obrony miasta, zobaczymy jak wygląda baszta łupinowa, dowiemy się dlaczego jednemu z bastionów patronował św. Hiob gdzie była brama Mikołajska oraz jak kalibrowano kamienne kule armatnie.
Wycieczka piesza, czas trwania 2,5 godz., start: Info punkt Barbara.
01.08.2021 – godz. 11.00 „Z bystrym nurtem Bystrzycy, czyli odkrywamy tajemnice Pracz Odrzaoskich na rowerze”.
Tym razem poważna wyprawa rowerowa dla wymagających, wycieczka będzie wiodła wzdłuż koryta Odry, wałami, groblami i ścieżkami rowerowymi w kierunku osiedla
Pracze Odrzaoskie. To osiedle położone w północno – zachodniej części Wrocławia w rejonie ujścia Bystrzycy do Odry. Trochę zapomniane, dobrze znane jedynie miejscowym. Odkryjemy jego tajemnice, poznamy lokalną historię m.in. parafii pw. św. Anny, dawne osiedle dla osób chorych na gruźlicę, a także współczesne oblicze tj. kampus z siedzibą Polskiego Ośrodka Rozwoju Technologii.
Wycieczka rowerowa, czas trwania 3 godz., start: Info punkt Barbara.
06.08.2021 – godz. 19.00 „Usunięte z cokołów ale zachowane w pamięci ”.
W trakcie tego spaceru pójdziemy ulicami i placami Starego Miasta i Dzielnicy Czterech Wyznao do miejsc, w których stały kiedyś pomniki i elementy małej architektury. Szukając śladów tych obiektów oraz ich lokalizacji, przywołując za pomocą archiwalnych fotografii ich wygląd postaramy się przywoład najciekawsze i najwartościowsze upamiętnienia, pomniki, zdroje i fontanny dawnego Wrocławia. Wędrując przez podwórka i zaułki miasta spróbujemy uchwycid klimat i magiczną atmosferę przedwojennego Wrocławia.
Wycieczka piesza, czas trwania 2,5 godz., start: Info punkt Barbara.
07.08.2021 – godz. 10.00 „Na żelaznej drodze – historia wrocławskiego węzła kolejowego w centrum miasta”.
Kolej żelazna, historia jej rozwoju oraz nie bagatelny wpływ na rozwój miasta nurtuje Nas do dziś. Spróbujemy uzmysłowid sobie jaki wpływ kolei i jej strukturalny rozwój wywarły na obraz Wrocławia. Trasa wycieczki będzie wiodła wzdłuż wrocławskiej estakady kolejowej od Dworca Marchijskiego do Dworca Górnośląskiego, po drodze zapoznamy się z rozwojem kolei we Wrocławiu, odwiedzimy istniejące do dziś historyczne budynki dworcowe i elementy infrastruktury oraz odkryjemy tajemnice Dworca Głównego i jego najbliższego otoczenia.
Wycieczka piesza, czas trwania 2,5 godz., start: Info punkt Barbara.
07.08.2021 – godz. 16.00 . Czy Wrocław można nazwad to stolicą koszykówki w Polsce?
Wycieczka ta wiodąca ulicami historycznego starego miasta i przedmieścia odrzaoskiego to opowieśd o miejscach, obiektach sportowych, konkretnych osobach i sukcesach wrocławskiej koszykówki. We Wrocławiu aktualnie mamy dwa zespołów koszykarskie grające w ligach zawodowych oraz trzy ligi amatorskie! Dodatkowym atutem tej wycieczki będą prowadzący, dla których ten sport to sposób na życie. W trakcie spaceru możliwe spotkanie z ciekawymi osobami tworzącymi wrocławską koszykówkę.
Wycieczka piesza, czas trwania 2,5 godz., start: Info punkt Barbara.
08.08.2021 – godz. 10.00 „Wrocławska droga wodna od strony wschodniej i od zachodu, Bartoszowicko- Opatowicki stopieo wodny”.
Zapraszamy na wycieczkę z wodą w tle w obszarze Wielkiej Wyspy i Swojczyc. To tutaj nurt Odry dzieli się na ten główny, płynący w kierunku centrum miasta i swoistą obwodnicę północną dla żeglugi i odprowadzania wód powodziowych. Spacer o wyjątkowych walorach krajobrazowych rozpoczniemy od Wyspy Opatowickiej, a zakooczymy w Parku Czarnej Wody na Swojczycach. Podążając po wałach przeciwpowodziowych i groblach, przeprawiając się przez Odrę i jej kanały po mostkach i kładkach, zobaczymy piętrzące wodę jazy, śluzy umożliwiające ich ominięcie i poszukamy reliktów dawnego starorzecza. Wycieczka piesza, czas trwania 2,5 h, start: parking na koocu ulicy Braci Gierymskich, obok kładki na Wyspę Opatowicką.
08.08.2021 – godz. 11.00 „Wrocław miastem spotkao – 1000 lat historii dla obcokrajowców” (po niemiecku).
Poglądowa wycieczka skierowana dla obcokrajowców, poprzez najważniejsze wydarzenia z historii miasta, przez ulice Starego Miasta do Dzielnicy Czterech Wyznao.
Wycieczka piesza, czas trwania do 2 godz., start: Info punkt Barbara.
08.08.2021 – godz. 16.00 „Legendy, bajki i tajemnice Starego Miasta”.
Niewymagająca fizycznie wycieczka dla rodzin z dziedmi. Podczas spaceru spróbujemy odpowiedzied na wiele pytao dotyczących wrocławskich tajemnic z przeszłości, poznamy wrocławskie legendy i przypowieści, poszukamy tajemniczych przedstawieo oraz najdziwniejszych mieszkaoców rynkowych elewacji i zakamarków. Wycieczka dla prawdziwych poszukiwaczy i łowców niezwykłości…
Wycieczka piesza dla rodzin z dziećmi, czas trwania 2 godz., start: Info punkt Barbara.
13.08.2021 – godz. 18.00Krzyżak we Wrocławiu – bp. Franz Ludwig Neuburg von Pfalz i Wrocław w jego czasach”.
Niezwykły spacer poświęcony jeszcze bardziej niezwykłej i nietuzinkowej postaci związanej z Wrocławiem przez kilkadziesiąt lat. Niemiecki arystokrata, palatyn reoski, biskup wrocławski, nyski, wormacki, arcybiskup Trewiru i Moguncji, arcykanclerz Rzeszy Niemieckiej, wielki mistrz zakonu krzyżackiego, szwagier cesarza Leopolda I, i tak tytuły i zaszczyty moglibyśmy wymieniad dalej… Dla Wrocławian najważniejszy jest fakt, iż zasiadając na tronie bpa wrocławskiego przeprowadził niezwykły proces inwestycyjny, którego efektem było powstanie kilkunastu niezwykle ważnych i wyjątkowo udanych obiektów architektonicznych. Przenieśmy się zatem do XVII wieku, do czasów kiedy był największym inwestorem w stolicy Śląska.
Wycieczka piesza, czas trwania 2,5 godz., start: Info punkt Barbara.
14.08.2021 – godz. 10.00 „Się kręci! – Wrocław na filmowo”.
Kolejna wycieczka z filmem w tle. Wrocław jest jednym z najbardziej filmowych miast w Polsce, w którym powstało około 600 produkcji. Zapraszamy na wycieczkę podczas której przewodnicy pokażą najpopularniejsze we Wrocławiu miejsca i plenery, związane z słynnymi i kultowymi produkcjami. Dowiecie się jakie filmy i seriale kręcono w poszczególnych lokalizacjach i jaka jest historia Wytwórni Filmów Fabularnych. Tym razem obszarem spaceru jest teren „wielkiej wyspy”.
Wycieczka piesza, czas trwania 2,5 godz., start: budynek Centrum Technologii Audiowizualnych, ul. Wystawowa.
14.08.2021 – godz. 11.00 „Karłowice czyli słów kilka o historii miasta - ogrodu i jego mieszkaoców”.
Wrocław to nie tylko centrum. Zabierzemy Paostwa w podróż po osiedlu, którego obecny wygląd nie zdradza średniowiecznej metryki. Podczas spaceru poznamy historię wrocławskiej wąskotorówki, poszukamy przedwojennej cukrowni, odkryjemy plenery z filmów "80 milionów" i "Stawki większej niż życie", posłuchamy też opowieści na temat najbardziej znanych byłych i obecnych mieszkaoców Różanki.
Wycieczka piesza, czas trwania 2,5 godz., start: pętla tramwajowa „Karłowice”, ul. Zawalna.
15.08.2021 – godz. 10.00 „Artystyczne projekty - rzeźby i instalacje w przestrzeni miejskiej”.
Nasze miasto szczyci się długimi tradycjami artystycznymi, pierwsza szkoła związana z rozwijaniem talentów powstała w latach 70 tych XIX wieku, a od 1900 roku istniała Miejska Szkoła Rękodzielnictwa i Przemysłu Artystycznego, Dzisiaj tradycje artystycznego kształcenia kultywuje Akademia Sztuk Pięknych. Uczelnia kształci malarzy, rzeźbiarzy, dekoratorów wnętrz, grafików oraz jako jedyna w Polsce szklarzy i ceramików. Wędrując po mieście poszukamy artystycznej spuścizny tej uczelni w przestrzeni miasta. Zobaczymy wybrane przykłady i prace oraz opowiemy o związanych z nimi artystach i historiach ich powstania.
Wycieczka piesza, czas trwania 2,5 godz., start: Info punkt Barbara.
15.08.2021 – godz. 16.00 „Legendy, bajki i tajemnice Starego Miasta, cz. II”.
Kolejna wycieczka skierowana do najmłodszych mieszkaoców Wrocławia i ich rodzin podczas której spróbujemy odpowiedzied na wiele pytao dotyczących wrocławskich tajemnic, poznamy wrocławskie legendy i przypowieści, poszukamy tajemniczych
przedstawieo oraz najdziwniejszych mieszkaoców rynkowych elewacji i zakamarków. Zapraszamy prawdziwych poszukiwaczy.
Wycieczka piesza, czas trwania 2 godz., start: Info punkt Barbara.
20.08.2021 – godz. 18.00 „Czas ucieka, wiecznośd czeka – o upływie czasu i wrocławskich zegarach”.
„Tempus fugit” – czas ucieka to stara łacioska dewiza przyświecająca tematowi tej wycieczki. Inskrypcja „anno Domini 1368” na dzwonie ratuszowego zegara pozwoli wyjaśnid dlaczego ma on tylko jedną wskazówkę, podobnie zresztą wygląda konstrukcja innego, słynnego czasomierza „zegar kluskowego”. Wygląd tego ostatniego i nazwę wyjaśnia zresztą odpowiednia legenda. Tropiąc wrocławskie urządzenia służące odmierzaniu uciekającego czasu dotrzemy w samo południe na wrocławski rynek, gdzie będzie można posłuchad miejskiego hejnału z ratuszowej wieży i dowiedzied się co nieco o historii tej melodii.
Wycieczka piesza, czas trwania 2,5 godz., start: Info punkt Barbara.
21.08.2021 – godz. 10.00 "Dąbie i Biskupin - wczoraj i dziś, czyli gdzie odpoczywano kiedyś na Odrą?”.
Zapraszamy na spacer po obszarze „wielkiej wyspy”, przez malownicze, willowe założenie osiedli Dąbie i Bartoszowice. Czy wiecie gdzie odpoczywano kiedyś na Odrą i co kryje historia dzisiejszej Katedry Zoologii? Kto z pracowników Uniwersytetu i Politechniki mieszkał na terenie tych osiedli? Co łączy mieszkaoców Biskupina z bajkami braci Grimm? Gdzie kręcono „Stawkę większą niż życie”? Spacer zakooczymy przy malowniczym jazie „Bartoszowickim”.
Wycieczka piesza, czas trwania 2,5 godz., start: przystanek tramwajowy „WUWA”, ul. Olszewskiego.
22.08.2021 – godz. 10.00 „Pruskie budowle użytku publicznego w przestrzeni miasta”.
Panowanie pruskie we Wrocławiu oznaczało spore ograniczenia w rozwoju miasta, faworyzowany Berlin skupiał na sobie inwestycje paostwowe. Ale w tym trudnym dla miasta okresie w mieście pojawiło się kilka ważnych i niezwykle znaczących obiektów. Zapraszamy na spacer tropem architektury „czasów wilhelmioskich. Budynek sądu, koszary kirasjerów, obiekty szkolne i siedziby urzędów – to tylko niektóre z tych które spotkamy na trasie tego spaceru.
Wycieczka piesza, czas trwania do 2,5 godz., start: Info punkt Barbara.
22.08.2021 – godz. 11.00 „Z nurtem Bystrzycy, czyli wzdłuż koryta tej rzeki, rowerem na jej wrocławskim odcinku”.
Rzeka Bystrzyca przepływa przez Wrocław w zachodniej części miasta, wzdłuż jej koryta utworzono park krajobrazowy chroniący bardzo cenne zbiorowiska roślinne i zwierzęce.
Meandrując wraz z jej nurtem zanurzymy się w przeszłośd wrocławskich osiedli przez które przepływa. Tym razem będą to Stabłowice i Złotniki. Poszukamy m.in. śladów dawnej rezydencja Carla Lauterbacha – znanego niemieckiego biologa i geografa, badacza Nowej Gwinei Niemieckiej, oraz stanowisk archeologicznych grodziska wczesnośredniowiecznego.
Wycieczka rowerowa, czas trwania 3 godz., start: Info punkt Barbara.
22.08.2021 – godz. 16.00 „Na tropie wrocławskich krasnoludków”.
Czy Wrocław jest miastem krasnali? Jeśli tak to skąd się wzięły, skąd przybyły, gdzie mieszkają i pracują, jakie maja hobby, ile ich jest i dlaczego noszą brody. Na te i inne niezwykle ważkie pytania postaramy się odpowiedzied w trakcie spaceru po obszarze wrocławskiej starówki w spacerze dedykowanym dzieciom i ich rodzinom.
Wycieczka piesza, dla dzieci, czas trwania do 2 godz., start: Info punkt Barbara.
27.08.2021 - godz. 18.00 "Spacerem przez nieoczywisty Ołbin”. Celem wycieczki jest próba odpowiedzi jak wygląda jedna z najstarszych części miasta, osada o wczesnośredniowiecznej genezie zwana kiedyś „Elbing” . To jedno z tych osiedli, które powstało jeszcze w czasach przed lokacyjnych. Wędrując ulicami Ołbina poszukamy śladów tej odległej przeszłości. Gdzie znajdowało się słynne opactwo benedyktyoskie, z jaką katastrofą związany jest kościół Michała Archanioła i kim byli patroni lokalnych parków, dlaczego przy ulicy Rozbrat ustawiały się w latach 80 tych XX w. ogromne kolejki dowiemy się w trakcie wycieczki. W ostatnim dziesięcioleciu ta częśd Wrocławia przeżywa swój rozkwit i ogromne przeobrażenia, dopełniane są szczerby w zabudowie, rewitalizowana przestrzeń podwórkowa, a lokujące się tutaj inicjatywy biznesowe i kulturalne są niezwykle inspirujące i oryginalne.
Wycieczka piesza, czas trwania 2,5 godz., start: ul. Św. Marcina, pomnik Jana XXIII.
28.08.2021 - godz. 10.00 "Wille elity dawnego Wrocławia – spacerem przez ulice osiedla Borek".
Wrocław jest miastem, które kryje wiele ciekawych i tajemniczych, a zarazem niezwykłych i magicznych osiedli. Historia jednych jest przeszyta tragicznymi faktami, inne do dziś swoją architekturą opowiadają o chwale i blasku swych dawnych dni. Wystarczy otworzyd mapę Wrocławia i przenieśd się na południe na teren osiedli Borek i Krzyki tętniących tak dawniej jak i dziś. Wędrując zielenymi alejami będziemy zachwycad się mieszczaoską architekturą rezydencjonalną, poszukamy dawnego splendoru i usłyszymy wiele ciekawych historii na temat ich mieszkaoców.
Wycieczka piesza, czas trwania 2,5 godz., start: pomnik Fryderyka Chopina, Park Południowy.
28.08.2021 – godz. 10.00 „Czy Przedmieście Odrzaoskie jest modne?”.
Celem wycieczki jest próba odpowiedzi na pytania na czym polega fenomen swoistej mody na Przedmieście Odrzaoskie. Ta częśd Wrocławia w ostatnich latach przeżywa swój rozkwit i ogromne przeobrażenia, a lokujące się tutaj inicjatywy biznesowe i kulturalne są barwne i ciekawe. Dodatkowo znajdziemy tu wiele zakątków i podwórek o atrakcyjności o których najczęściej nie mamy pojęcia. Dzięki temu spacerowi wspólnie poznamy tą częśd miasta.
Wycieczka piesza, czas trwania 2,5 godz., start: skrzyżowanie ulic W. Łokietka i B. Drobnera, mural „Brama do Nadodrza”.
29.08.2021 – godz. 11.00 „Z centrum na Bielany, a po drodze liczne górki i pagórki – rowerem”.
Długa trasa rowerowa na południowe rubieże miasta. Wyruszymy najnowszą ścieżką rowerową powstała w ramach wrocławskiego budżetu obywatelskiego łączącą Wrocław z Bielanami Wrocławskimi. Sprawdzimy, ile czasu zajmie nam przejazd z centrum do granic miasta, a następnie przejedziemy przez najbardziej malownicze fragmenty dwóch osiedli dołączonych w 1951 roku do miasta - czyli Klecinę i Oporów. Poznamy również niebywałe górki i pagórki Grabiszynka i Grabiszyna. Wyprawa dedykowana aktywnym rowerzystom.
Wycieczka rowerowa, czas trwania 3 godz., start: Info punkt Barbara.
29.08.2021 – godz. 10.00 „Ludzie, epidemie i medycyna w dawnym Wrocławiu”.
Ostatni rok pokazał, że epidemia może spaśd na Nas w każdej chwili i nie jest to temat historii jak się do niedawna wydawało wyłącznie zapisany na kartach. Epidemie nawiedzały Wrocław dośd regularnie, miasto w przeciągu wieków dotknęły pandemie wielu nieuleczalnych dawniej chorób, jak: dżumy, cholery, grypy, a nawet zupełnie niedawno bo w 1963 r. - ospy prawdziwej. Opowiemy o sposobach walki z zarazą i przekażemy uczestnikom receptę na uniwersalny lek ze słynnego traktatu powstałego ok. 1270 r. autorstwa dominikanina Nicolausa Polonusa . Odwiedzimy miejsca cholerycznych nekropolii i dowiemy się co skrywa się pod pojęciem „leprozorium”.
Wycieczka piesza, czas trwania 2,5 godz., start: Info punkt Barbara.
WRZESIEŃ
03.09.2021 – godz. 19.00Wieczorne opowieści, czyli legendy Ostrowa Tumskiego”.
Podczas spaceru uczestnicy, także ci najmłodsi, posłuchają legend dotyczących Ostrowa Piaskowego i Tumskiego. Każda z nich odnosid się będzie do miejsca, które będziemy
zwiedzad. Wieczorne opowieści wprowadzą uczestników w historię miejsc, w którym narodził się Wrocław. Podczas wycieczki tropem legend będziemy podążad trasą, którą na co dzieo wędruje wrocławski latarnik. Gdzie jest kamienna głowa, dlaczego św. Wincenty ma krótkie nogi, gdzie było święte źródło to pytania na które postaramy się odpowiedzied. Spacer dedykowany dzieciom z opiekunami.
Wycieczka piesza, czas trwania 2 godz., start: pomnik papieża Jana XXIII, ul. Św. Marcina .
04.09.2021 – godz. 10.00Dolina Róż we Wrocławiu? Spacer po niezwykłej Różance”.
Wrocław to nie tylko centrum. Zabierzemy Paostwa w podróż po osiedlu, którego obecny wygląd nie zdradza średniowiecznej metryki. Podczas spaceru poznamy historię wrocławskiej kolei wąskotorowej, poszukamy reliktów przedwojennej cukrowni, odkryjemy plenery filmowe "80 milionów" czy "Stawki większej niż życie", posłuchamy też opowieści na temat najbardziej znanych byłych i obecnych mieszkaoców Różanki (prof. J. Miodka, 35-milionowej obywatelki czy A. Kotlarskiej)
Wycieczka piesza, czas trwania 2,5 godz., start: pętla tramwajowa „Karłowice”, ul. Zawalna.
04.09.2021 – godz.11.00 Wschodnie groble na rowerze”.
Kolejna wycieczka prowadząca na wschodnie rubieże miasta, w obszar osiedli dołączonych 70 lat temu, czyli w 1951 roku. Podczas tej rowerowej eskapady pokażemy jak Wrocław się rozbudował i rozbudowuje. Dowiemy się o nowych inwestycjach miejskich aktualnie realizowanych jak np. alei „Wielkiej Wyspy”, „WOW” czy konstrukcjach Wrocławskiego Węzła Wodnego. Dotkniemy obszarów zielonych w postaci Lasu Strachocioskiego i grobli wzdłuż Odry i Widawy. Po drodze opowiemy o Wojnowie, osiedlu którego granicę wyznacza malownicza grobla Janowicko-Swojczycką. Wycieczkę zakooczymy w obszarze malowniczego Zgorzeliska.
Wycieczka rowerowa, czas trwania 3 godz., start: Info punkt Barbara.
05.09.2021 – godz. 10.00 „Szlakiem Langhansów – najwybitniejszych śląskich architektów".
Na tropie najsłynniejszych wrocławskich architektów - Carla Gottharda Langhansa oraz jego syna Carla Ferdinanda Langhansa. Spacer w obszarze historycznego centrum będzie wiódł szlakiem obiektów architektonicznych zaprojektowanych przez tych słynnych twórców. Wśród najważniejszych dzieł znajdują się między innymi: Pałac Wallenberg-Pachaly, Synagoga Pod Białym Bocianem, Sukiennice, Pałac Hatzfeldów, w którym rezydował Hieronim Bonaparte, budynek należący obecnie do Zakładów Zielarskich „Herbapol”, pałac Królów Pruskich, synagoga czy gmach „Starej Giełdy”. Podczas spaceru będziemy mogli podziwiad zobaczycie klasycystyczne w formie i romantyczne w treści pałace i kamienice oraz budynki użyteczności publicznej.
Wycieczka piesza, czas trwania 2,5 godz., start: Info punkt Barbara.
10.09.2021 – godz. 18.00 „Poprzez Legendy i bajki na spotkanie z latarnikiem”.
Kolejny spacer po terenie Ostrowa Tumskiego i wyspy Piasek dedykowany najmłodszym mieszkaocom miasta oraz ich opiekunom. Podczas spaceru uczestnicy, także ci najmłodsi, posłuchają legend i przypowieści związanych z tym fragmentem wrocławskiej starówki. Każda z nich odnosid się będzie do miejsca, które będziemy zwiedzad. Wieczorne opowieści wprowadzą uczestników w historię miejsc, w którym narodził się Wrocław. Podczas wycieczki tropem legend będziemy podążad trasą, którą na co dzieo wędruje wrocławski latarnik. Gdzie jest kamienna głowa, dlaczego św. Wincenty ma krótkie nogi, gdzie było święte źródło to pytania na które postaramy się odpowiedzied.
Wycieczka piesza, dla dzieci, czas trwania 2 godz., start: pomnik papieża Jana XXIII, ul. Św. Marcina .
11.09.2021 – godz. 10.00Runda wokół Ronda Powstaoców Śląskich”.
Trasa spaceru będzie wiodła przez obszar jednostki administracyjnej „Powstaoców Śląskich”. Nazwa związana jest z osia ulicy i największego wrocławskiego ronda funkcjonujących pod tą nawą. Spacer odbędziemy wokół ronda i jego najbliższej okolicy i połączymy z wędrowaniem wzdłuż osi widokowych - 6 ulic wychodzących z ronda w układzie promienistym. Nowoczesny budynek „Thespian”, w perspektywie „Sky Tower”, różnorodnośd rozwiązao architektonicznych poszczególnych budynków wokół ronda, „górka Friebe’go” – dziś zabudowana budynkiem Rondo Verona, siedziba dawnego „Urzędu Górniczego”, szalet publiczny z przełomu XIX i XX w. , wieża ciśnieo z l. projektu słynnego Karla Klimma to tylko niektóre z poruszonych podczas wycieczki tematów i zagadnieo.
Wycieczka piesza, czas trwania 2,5 godz., start: budynek „Thespian”, rondo Powstaoców Śląskich .
11.09.2021 – godz. 11.00 „Z biegiem wrocławskich rzek – nad Widawą”.
Zapraszamy na spacer fragmentem żółtego szlaku turystycznego wokół Wrocławia im. Bronisława Turonia. Trasa biegnie nad Widawą, głównym północnym dopływem Odry, m. in. po grobli Widawsko-Kłokoczyckiej. Zaczniemy od Pracz Widawskich i ich osobliwości, w tym zabytkowego kościółka i pozostałości dworu oraz wg archeologów - reliktów średniowiecznego grodziska na widawskiej wyspie. Zakooczymy spacer w osiedlu Polanowice, gdzie natkniemy się m. in. na zachowane umocnienia forteczne - fragmenty Twierdzy Wrocław z XIX/XX wieku. Wycieczka piesza, czas trwania do 2,5 godz., start: przystanek MPK „Pracze Widawskie” ul. Kominiarska (dojazd linia: 108. ), powrót z Polanowic (linia: 144).
12.09.2021 – godz. 10.00 „Ciao, ciao, Italia!" - włoskimi śladami po Wrocławiu”.
Czy trzeba jechad do Rzymu, aby przyjrzed się dziełom ze szkoły Berniniego? Gdzie szukad śladów twórczości Michała Anioła? Co robili we Wrocławiu weneccy artyści? Co łączy Genuę z naszym miastem? Który z wrocławskich krasnali jest "un italiano vero"? Zapraszamy na niezwykłą wyprawę tropem wrocławskich italianizmów.
Wycieczka piesza, czas trwania 2,5 godz., start: Info punkt Barbara.
12.09.2021 – godz. 11.00 „Wrocław miastem spotkao – 1000 lat historii dla obcokrajowców” - (po angielsku).
Poglądowa wycieczka skierowana dla obcokrajowców, poprzez najważniejsze wydarzenia z historii miasta; przez ulice Starego Miasta do Dzielnicy Czterech Wyznao.
Wycieczka piesza, czas trwania do 2 godz., start: Info punkt Barbara.
12.09.2021 – godz. 16.00 „Tajemnice wrocławskiej starówki”.
Spacer z przewodnikiem dedykowany dzieciom z opiekunami, w miejsca, które są tłem do opowieści o dawnym Wrocławiu, jego mieszkaocach i wydarzeniach sprzed wieków. Wędrując po uliczkach Starego Miasta snud będziemy opowieści o ,,Dzwonie Grzesznika", ,,O Mostku Pokutnic", ,, O Miejskiej Wadze", czy też kamieniczkach o wdzięcznych imionach Jaś i Małgosia.
Wycieczka piesza, dla dzieci, czas trwania 2 godz., start: Info punkt Barbara.
17.09.2021 – godz. 18.00 „Panteon wrocławskich duchownych - w 150-lecie urodzin pastora D. Bonhoeffera i 200-lecie urodzin Sł. B. ks. R. Spiske”.
Nie samą wiarą kapłan żyje - tak mogłaby brzmied dewiza wrocławskiego duchowieostwa. Trudno się nie zgodzid, skoro w tym zacnym gronie znaleźli się: współtwórca Uniwersytetu Berlioskiego, wyklęty ojciec nowoczesnego pszczelarstwa, postępowy rabin, uczeo i przyjaciel Lutra, patron Wrocławia, pierwszy Europejczyk w Azji Środkowej, prekursor badao statystycznych, kandydaci na ołtarze, autorytet Różewicza czy też... kobieta w sutannie!
Wycieczka piesza, czas trwania 2,5 godz., start: Info punkt Barbara.
18.09.2021 – godz. 10.00 „Promenadą Richtera od pl. Srebrnego do Parku Południowego”. Powstała w koocu XIX wieku Towarowa Obwodnica Wrocławia poprowadzona na wysokim nasypie służył nie tylko do transportu kolejowego, ale była również elementem dziewiętnastowiecznego systemu fortyfikacji ze wzgórzami obserwacyjnymi przedpola . Drzewa i krzewy miały przysłaniad nasyp wału artyleryjskiego i ważnej przeprawy kolejowej. Ogrodnik miejski Hugo Richter zaplanował nie tylko roślinnośd
maskującą obiekty militarne - wzdłuż ścieżki po wewnętrznej stronie nasypu powstały tereny rekreacyjne: restauracje, obiekty rozrywkowe w typie etablissement, gospody, ogrody działkowe, place zabaw, boiska, korty, tory saneczkowe. Promenada autorstwa Richtera stała się ulubionym miejscem spędzania czasu na wolnym powietrzu. Wspólny spacer umożliwi odczytania w terenie pierwotnych założeo parkowych i militarnych, podziwiania wiekowych drzew i prowadzonych aktualnie w tym obszarze prac renowacyjnych.
Wycieczka piesza, czas trwania 2,5 godz., start: przystanek tramwajowy przy Centrum Historii „Zajezdnia”, ul. Grabiszyoska.
18.09.2021 – godz. 10.00 "Niezwykłe Osobowice - dwie odrzaoskie zatoki". Dwie wielkie zatoki, to spadek po okresie intensywnej żeglugi towarowej na Odrze. Dawne zimowiska barek na prawym brzegu Odry w Osobowicach stopniowo przekształcają się w atrakcyjne akweny rekreacyjne. Nasz spacer rozpocznie się na grobli Karłowicko-Rędzioskiej w pobliżu mostu kolejowego Poznaoskiego, a zakooczy na terenie dawnego dworu Kornów, po wycieczce na cypel Zatoki II. Po drodze zobaczymy m. in. gdzie Stara Odra spotyka się z Odrą Dolną, dawne blokhauzy do obrony mostu, znajdziemy południk 17', sprawdzimy jak daleko jest z Osobowic m. in. do Bieguna Północnego, posłuchamy o odkryciach podczas budowania zatok. Wycieczka piesza, czas trwania do 2,5 godz., start: przystanek autobusowy MPK „Osobowicka”, ul. Osobowicka (koło cmentarza).
19.09.2021 – godz. 10.00 „Co tam na Psim Polu słychad?
Zapraszamy na spacer na teren dawnego miasta, a dzisiejszego osiedla, które zostało przyłączone do Wrocławia w 1928 roku, a dzisiaj po pełnej rewitalizacji zachwyca. W swojej historii zawsze związane z losami wielkiego Wrocławia, a mimo to zachowało swój specyficzny, kameralny, małomiasteczkowy charakter. Wędrując jego ulicami poszukamy reliktów dawnej ewangelickiej świątyni, zobaczymy jedną z najbardziej filmowych ulic Wrocławia, zobaczymy „wędrujący” pomnik i miejsca związane z filią obozu koncentracyjnego Gross Rosen. Wycieczka piesza, czas trwania 2,5 godz., start: przystanek MPK „Psie Pole”, ul. Krzywoustego.
19.09.2021 – godz. 11.00 „Stare jak nowe Jagodno. I nie tylko - rowerem”. Tym razem zapraszamy na wspólną wyprawę na dwóch kołach na południowo – wschodnie rubieże miasta, naszym celem będzie osiedle Jagodno. Aktualnie jest jednym z najbardziej rozbudowujących się osiedli Wrocławia, efektem czego zabudowa jest w większości nowa, pomimo przyłączenia do miasta ponad 70 lat temu. Na wycieczce przejedziemy nie tylko nową ścieżką rowerową wiodącą z centrum w stronę tego osiedla,
ale odwiedzimy również obszar ościennych osiedli także przyłączonych w 1951, czyli Ołtaszyn i Wojszyce. Wycieczka rowerowa, czas trwania 3 godz., start: parking przy wejściu głównym do Aquaparku, ul. Borowska.
25.09.2021 – godz. 10.00 „Z biegiem wrocławskich rzek - od ujścia Ślęzy do Odry, do Wzgórza Maślickiego".
Ślęza uchodzi do Odry w pobliżu wyspy Rędzioskiej i mostu na AOW, rekordzisty wśród wrocławskich przepraw pod względem walorów architektonicznych i technicznych. Zapraszamy na spacer nabrzeżem i po grobli Pilczycko - Prackiej aż po Wzgórze Maślickie, zrekultywowane dawne wysypisko śmieci, obecnie najwyższy we Wrocławiu punkt terenowy. Z grobli i ze wzgórza roztaczają się wspaniałe widoki na rzekę i okolice, bliskie i dalekie, zwłaszcza na imponujący las Rędzioski na odrzaoskim prawym brzegu, a na południu Masyw Ślęży. Wrócimy z Maślic, które mają wiele zaskakujących tajemnic do odkrycia. Wycieczka piesza, czas trwania do 2,5 godz., start: przystanek MPK „Rędzioska”.
25.09.2021 – godz. 11.00 „Wrocław miastem spotkao – 1000 lat historii dla obcokrajowców” – (po niemiecku).
Poglądowa wycieczka skierowana dla obcokrajowców, poprzez najważniejsze wydarzenia z historii miasta; przez ulice Starego Miasta do Dzielnicy Czterech Wyznao.
Wycieczka piesza, czas trwania 2 godz., start: Info punkt Barbara.
26.09.2021 – godz. 10.00 „Bakterie, wirusy i uczeni – na tropach wrocławskiej medycyny”.
Wrocław był jednym z pierwszych w Europie miastem w którym zbudowano nowoczesny zespół klinik. Zapraszamy na niezwykły spacer w czasie śladami sławnych lekarzy i badaczy, których praca i odkrycia odmieniły oblicze medycyny. Podczas spaceru poznamy niezwykłe miejsca i wspaniałą architekturę oraz zapoznamy się z biografiami Jana Mikulicza-Radeckiego, Aloisa Alzheimera czy Wiktora Brossa.
Wycieczka piesza, czas trwania do 2,5 godz., start: ul. Norwida, pomnik „Solidarności”.
26.09.2021 – godz. 11.00 „Wrocław miastem spotkao – 1000 lat historii dla obcokrajowców” – (po ukraiosku).
Poglądowa wycieczka skierowana dla obcokrajowców, poprzez najważniejsze wydarzenia z historii miasta, przez ulice Starego Miasta do Dzielnicy Czterech Wyznao.
Wycieczka piesza, czas trwania 2 godz., start: Info punkt Barbara.
Legenda:
A – wycieczka piesza, tematyczna po obszarze centrum i Dzielnicy Czterech Wyznao A – wycieczka rowerowa, dedykowana aktywnym rowerzystom A – wycieczka piesza, dla obcokrajowców w językach: angielski, niemiecki, ukraioski A – wycieczka piesza, po obszarze jednego z wrocławskich osiedli A – wycieczka piesza, dedykowana dla rodzin z dziedmi

 

 

Terminy


  • Od piątek, 18 czerwiec 2021 00:00 do niedziela, 26 wrzesień 2021 00:00

Wspierane przez iCagenda

Panorama 360°

Zwiedzaj Ostrów Tumski i odkrywaj jego skarby nie wychodząc z domu

panorama

Kontakt

tel.: 511 087 085
e-mail: info@infocentrum.wroclaw.pl
www.infocentrum.wroclaw.pl
  InfoCentrum
na Ostrowie Tumskim
pl. Katedralny 1
50-329 Wrocław

Godziny otwarcia

 poniedziałek-piatek               9.30 - 18.00 
 sobota                                   9.30 - 16.30 
 niedziela                                  14.00 - 17.30 

 

Projekt jest współfinansowany ze środków gminy Wrocław

logowrocław

 https://www.wroclaw.pl/

Odwiedziny

0956062
Dzisiaj
Wczoraj
Ten miesiąc
Ubiegły miesiąc
Od początku
269
447
12795
13958
956062

2021-09-21 16:18


logo