Witamy w InfoCentrum

Wrocław to miasto spotkań, a sercem spotkań we Wrocławiu jest Ostrów Tumski. Tutaj przychodzą Wrocławianie, turyści z Polski i całego Świata, aby pooddychać klimatem ponad tysiącletniej historii Wrocławia. Z myślą o nich powstało miejsce, które oferuje odwiedzającym szeroką gamę informacji historycznych, turystycznych, informacji o wydarzeniach kulturalnych, a także ziązanych z projektami Wrocław Europejska Stolica Kultury 2016 oraz Wrocław The World Games 2017, informacji o wsparciu socjalnym, społecznym i zdrowotnym na terenie Ostrowa Tumskiego i Wrocławia. InfoCentrum na Ostrowie Tumskim we Wrocławiu mieści się w pobliżu Katedry pw. Św. Jana Chrzciciela, ul. Katedralna 1 (wejście pod arkadą).

1170x100 dolnyslask

Informacje historyczne

Informacje historyczne

Zabytki Ostrowa

View more
Informacje kulturalne

Informacje kulturalne

Koncerty, wystawy, spotkania

View more
Informacje turystyczne

Informacje turystyczne

Trasy, bilety, zwiedzanie

View more
Informacje społeczne

Informacje społeczne

Poradnie prawne i rodzinne

View more
Życie duchowe

Życie duchowe

Duszpasterstwa, spowiedź

View more
Wydarzenia cykliczne

Wydarzenia cykliczne

Informacje o stałych imprezach

View more

NOC ŚWIĘTOJAŃSKA

kultura
Termin: sobota, 25 czerwiec 2016 12:00 - 22:00

Miejsce: Centrum Kultury "Zamek"

Wioska słowiańska, świętojański jarmark i świętojańska parada, tańce w kręgu przy ognisku, puszczanie wianków w nurt Bystrzycy oraz koncerty zespołów grających różne odmiany nurtów etno, folk: Yurodivi, Pierwsza Poznańska Niesymfoniczna Orkiestra Ukulele, Balkanscream – tak w tym roku będzie wyglądała Noc Świętojańska organizowana przez Centrum Kultury „ZAMEK”. Na wydarzenia organizatorzy zapraszają w sobotę 25 czerwca w godz. 12:00 - 22:00, impreza odbywa się w ramach Święta Wrocławia, na wszystkie punkty programu wstęp wolny.

NS fot. Tomasz ych 3

 

JARMARK, STAROSŁOWIAŃSKIE RYTUAŁY
Leśnicka Noc Świętojańska zbudowana jest w oparciu o słowiańską mitologię. Ma charakter pikniku rodzinnego, który odbywa się w najbliższym otoczeniu Zamku: na tarasach, w amfiteatrze i parku krajobrazowym. Żelaznymi punktami programu są warsztaty plecenia wianków świętojańskich, które zgodnie z tradycją po zmierzchu są rzucane w nurt przepływającej przez Leśnicę rzeki Bystrzycy. Świętojańskie ognisko zapłonie już o godz. 15:00 i będzie się palić przez cały czas trwania imprezy do późnych godzin wieczornych wyznaczając centralny punkt Nocy Świętojańskiej. Wokół ogniska odbywać się będą rytualne tańce w kręgu oraz korowody całuśne.
Pełna tajemnic Wioska Słowiańska będzie okazją do spotkania prawdziwych rzemieślników przy pracy, a każdy z nich chętnie przyjmie pomoc przy swoim warsztacie od zwiedzających. Spróbować będzie można podpłomyków od piekarza, u zielarki zasięgnąć magicznej porady, a u rybaka poznać tajniki wędzenia ryb. Dla najmłodszych przewidziane są warsztaty plastyczne, zaś całe rodziny zapraszamy do udziału w świętojańskich konkursach. Stałym elementem imprezy jest Jarmark Świętojański, gdzie można nabyć ekologiczne, regionalne produkty wytwarzane na skalę lokalną.

NZ fot. archiwum CK ZAMEK 1

 

WARSZTATY ŚPIEWU BIAŁEGO
Na osoby lubiące śpiewać czekać będą warsztaty śpiewu białego skoncentrowane wokół dawnych zwyczajów świętojańskich. Na warsztatach uczestnicy poznają podstawy emisji głosu i improwizacji. Warsztaty zakończą się Świętojańskim Korowodem.
Zajęcia poprowadzi Witold Kozłowski, który od 18 lat zajmuje się warsztatami śpiewu i pracy z głosem. Jego uczniowie są laureatami konkursów i festiwali oraz liderami zespołów muzycznych. Specjalizuje się w naturalnej emisji głosu. Na co dzień prowadzi warsztaty w Fundacji OVO dla Kultury i Edukacji i jest wokalistą zespołu OVO. "Spójrz, jakie to piękne. Przyłącz się do mnie i razem się tym delektujmy." - to jego nauczycielskie credo (za L.Buscaglia).

warsztaty piewu biaBego

 

Świętojański Korowód oprócz uczestników Nocy współtworzą:
- Fundacja OVO dla Kultury i Edukacji,
- uczestnicy warsztatów śpiewu Fundacji OVO,
- grupa Wrocławica,
- Chatka Tańca,
- Kasia Pakowska

KONCERTY
W części artystycznej Nocy, na scenie plenerowej w amfiteatrze zamkowym, posłuchamy zespołów grających muzykę z kręgu folk i etno:
Balkanscream - to siedmioosobowy kolektyw który łączy w sobie hip-hop i muzykę bałkańską. Jako muzycy mieli przyjemność występować na wielu koncertach i prestiżowych festiwalach w kraju i za granicą, takich jak : Heineken Opener Festival, Sziget Festival Budapest, FMF Kraków (Festiwal Muzyki Filmowej) i wielu innych. Zespół tworzą absolwenci krakowskich oraz katowickich akademii muzycznych. Swoim mocnym brzmieniem i wyszukanymi melodiami, trafiają do ucha nawet najbardziej wymagającej publiczności. Podsumowaniem rocznej pracy jest album o nazwie „Street Melodies”, która obecnie jest dostępna na rynku muzycznym. Jest to początek drogi, która w połączeniu profesjonalizmu i nowoczesności, ukazuje cały wachlarz brzmień szeroko pojętej muzyki bałkańskiej.

Balkanscream

 

Pierwszą Poznańską Niesymfoniczną Orkiestrę Ukulele tworzą muzycy – pasjonaci, których uwiodło charakterystyczne brzmienie i filigranowy rozmiar hawajskiej gitary, powszechnie znanej jako ukulele.
Repertuar PPNOU to niezwykła „szafa grająca”, w której każdy znajdzie coś dla siebie. Muzycy aranżują prawdziwe „perełki” światowej i polskiej muzyki rozrywkowej. Z koncertu na koncert repertuar powiększa się aby Ci, którzy z Orkiestrą zetknęli się wcześniej, nadal mogli przeżywać momenty zaskoczenia. Każde Show to prawdziwa interakcja z publicznością. Niezależnie od tego czy jest to sala kinowa czy klub muzyczny, widownia zawsze podrywa się z miejsc i żywiołowo uczestniczy w wykonywaniu utworu. Niespodzianki muzyczne, w których to słuchacze po chwili rozpoznają przearanżowany przebój AC/DC „Highway to hell” lub „Billie Jean” Michaela Jacksona stanowią o unikatowym charakterze PPNOU.
Zespół dzięki niespożytkowanemu kapitałowi energii i inwencji twórczej jest wspaniałą propozycją muzyczną dla ludzi w każdym wieku i z różnymi upodobaniami. Wysoki poziom muzyczny i lekki, żartobliwy charakter koncertów zapewnią wspaniałą rozrywkę szerokim rzeszom melomanów.

PPNOU

 

Yurodivi - grający eksperymentalny i oryginalny trip-folk

yurodovi

 

Organizatorzy szczególnie zachęcają do przyjazdu na rowerze – w tym roku zostanie stworzona specjalna Strefa Rowerowa, w której będzie można bezpiecznie zostawić swój pojazd oraz oznakować go u Policji.

Wydarzenie stanowi część obchodów Święta Wrocławia.

 

NS plakat

 

Addres
plac Świętojański 1, 54-076 Wrocław, Polska

 

Mapa


 

Terminy


  • sobota, 25 czerwiec 2016 12:00 - 22:00

Wspierane przez iCagenda

Panorama 360°

Zwiedzaj Ostrów Tumski i odkrywaj jego skarby nie wychodząc z domu

panorama

Kontakt

tel.: 511 087 085
e-mail: info@infocentrum.wroclaw.pl
www.infocentrum.wroclaw.pl
  InfoCentrum
na Ostrowie Tumskim
pl. Katedralny 1
50-329 Wrocław

Godziny otwarcia

 

miesiące  pon.-piątek sobota niedziela 
marzec  9:00-16:00 9:00-15:00 14:00-16:00 
kwiecień 9:00-17:00 9:00-15:00 14:00-16:00
maj-wrzesień  9:00-17:00 9:00-16:00 14:00-17:30
paźdz.-grudz. 9:00-16:00 9:00-15:00 14:00-16:00

 

Projekt jest współfinansowany ze środków gminy Wrocław

logowrocław

 https://www.wroclaw.pl/

Odwiedziny

1761116
Dzisiaj
Wczoraj
Ten miesiąc
Ubiegły miesiąc
Od początku
466
999
17306
34488
1761116

2024-04-16 20:54


logo