Sztuka kinetyczna zaskakuje, wabi, pogrąża. Podjęte próby spełzną na niczym, jeśli nie doświadczymy upływu czasu, prędkości wrażeń, drogi przebytej od początku do końca poznania... To wszystko może wydarzyć się w ruchu, tym pozornym, i tym rzeczywistym.
Wystawa sztuki kinetycznej InMotion zebrała w jednym miejscu twórców zajmujących się tą tak mało rozpowszechnioną dyscypliną w Polsce. Sztuka kinetyczna jest szczególnym rodzajem twórczości, która wymaga łączenia wiedzy i umiejętności z różnych obszarów aktywności. Co ciekawe, analizując, kto tak naprawdę tym rodzajem sztuki się zajmuje, są to równie często wykształceni artyści, jak i specjaliści z innych branż, mniej lub bardziej odległych od sztuki czystej. Wśród nich spotkamy architektów, designerów, muzyków ale też informatyków, inżynierów, specjalistów od mechaniki precyzyjnej.
Ten rodzaj sztuki używa ruchu jako podstawowego środka wyrazu. Za pomocą kinetyki można opisać różne aspekty otaczającej nas rzeczywistości, tak jak za pomocą wielu innych mediów. Wykorzystanie ruchu w celu wyrażenia idei artystycznej wymaga jednak pewnej dyscypliny. Aby zrealizować cel, by obiekt sztuki poruszał się zgodnie z naszymi oczekiwaniami, trzeba go w odpowiedni sposób przewidzieć i zaprojektować właściwy układ, spełniający ściśle określone kryteria.
Akademia Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu, Politechnika Wrocławska oraz Fundacja Fuzjon zapraszają na wystawę, sympozjum oraz warsztaty poświęcone wielowątkowej rejestracji ruchu.
PROGRAM WYDARZEŃ
SYMPOZJUM:
1. Dzień
czwartek 21.04.2016, godz. 14:00
ASP, CSU, ul. Traugutta 19/21, s. 401
Prowadzący: Anna Adamczyk (Fuzjon)
spotkanie z Keithem Watsonem, kuratorem, artystą, programistą sztuki
2. Dzień
piątek 22.04.2016
Politechnika Wrocławska, pl. Grunwaldzki 11, D-21, Wrocław
9:30 – rozpoczęcie konferencji, powitanie gości
9:45 – 11:45 – wykłady - prowadzący: dr Damian Derlukiewicz (PWr), Renata Bonter-Jędrzejewska( Fuzjon)
11:45 – 12:00 - przerwa na kawę
12:00 – 13:30 - wykłady - prowadzący: prof. Piotr Jędrzejewski (ASP), prof. Kamil Kuskowski (UAS)
WYSTAWA:
14:00 – OTWARCIE WYSTAWY SZTUKI KINETYCZNEJ InMotion | 2016
Artyści: Piotr Bosacki, Piotr Bożyk, Danuta Dąbrowska-Wojciechowska, Jakub Jernajczyk, Piotr Jędrzejewski, Claus Larsen, Tomasz Opania, Karina Śmigła-Bobiński, Piotr Urbaniec
Kuratorzy: Renata Bonter-Jędrzejewska, Kamil Kuskowski
WARSZTATY:
Wydarzeniom towarzyszą dwudniowe warsztaty będą prowadzone przez doświadczonych twórców zajmujących się zagadnieniami ruchu, w kilkuosobowych mieszanych grupach z udziałem studentów Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu i Politechniki Wrocławskiej. Zajęcia odbywać się będą w czterech grupach 8-osobowych, mieszanych studentów ASP i PWr.
Partnerami projektu są: Wrocławskie Centrum Akademickie, ArtHotel, Perfecta, EITdesign, MCW
Załączniki
PROGRAM SYMPOZJUM
Wspierane przez iCagenda