W tym roku wypadania wyjątkowa, 50 rocznica, rocznicę wydania konstytucji apostolskiej Pawła VI Episcoporum Poloniae coetus, która ustanowiła prowincje kościelne na Ziemiach Zachodnich i Północnych Polski.
Ogłoszenie konstytucji apostolskiej Pawła VI Episcoporum Poloniae Coetus w dniu 28 czerwca 1972 r. wieńczyło dwudziestosiedmioletni okres zmagań o kanoniczny status administracji kościelnej na zachodnich i północnych ziemiach państwa polskiego, ustanowionej na mocy nadzwyczajnych pełnomocnictw przez Prymasa Polski kard. Augusta Hlonda 15 sierpnia 1945 r. Droga do wydania tego dokumentu była bardzo trudna i uzależniona od wielu czynników: zarówno wewnątrzkościelnych, jak i politycznych uwarunkowań międzynarodowych oraz krajowych. Była mocno powiązana ze żmudnym procesem pojednania pomiędzy narodami polskim i niemieckim. Głównym autorem tego sukcesu był Episkopat Polski i przewodzący jemu Prymas Polski kard. Stefan Wyszyński. W działania, które doprowadziły do wydania konstytucji apostolskiej, byli zaangażowani polscy hierarchowie pracujący na Ziemiach Zachodnich i Północnych, z abp. Bolesławem Kominkiem, rządcą Kościoła wrocławskiego, a zarazem przewodniczącego Komisji Episkopatu do spraw Ziem Zachodnich, na czele. Istotną rolę, szczególnie w ostatnim momencie, spełnił również sekretarz episkopatu abp Bronisław Dąbrowski.
Z tej okazji Fundacja Obserwatorium Społeczne, wraz z Ośrodkiem „Pamięć i Przyszłość” – CH Zajezdnia oraz Oddziałem Wrocławskim Instytutu Pamięci Narodowej, zaprasza na konferencję 50-lecie stabilizacji polskich struktur Kościoła katolickiego na Ziemiach Zachodnich i Północnych. Konferencja odbędzie się 23 VI 2022 r.
Konferencji towarzyszyć będzie debata na temat polityki wschodniej Watykanu, współorganizowana z Katolickim Stowarzyszeniem Civitas Christiana.
Partnerem w organizacji wydarzenia jest Papieski Wydział Teologiczny we Wrocławiu.
Wspierane przez iCagenda