BRAVE KIDS

kultura
Termin: piątek, 1 lipiec 2016 18:00

Miejsce: Centrum Kultury Wrocław-Zachód

IDEA BRAVE KIDS

Misją i zasadniczym celem jest spotkanie artystycznych zespołów dziecięcych i młodzieżowych z różnych części świata, dla których praktykowanie sztuki jest formą pracy nad swoją sytuacją społeczną.

Prowadzone są warsztaty artystyczne dla dzieci pochodzących ze środowisk ubogich, z miejsc dotkniętych konfliktami społecznymi i zbrojnymi, a także grup pochodzących z państw wysoko rozwiniętych, które borykają się z problemami i chorobami cywilizacyjnymi takimi jak konsumpcjonizm, depresja czy samotność. Ci młodzi artyści używają sztuki jako narzędzia ułatwiającego społeczną przemianę i pomagającego wyzwolić się z niszczących ograniczeń.

Poprzez Brave Kids organizatorzy pragną również pokazać różnorodność kultury światowej, a przez to promować postawy zrozumienia i otwartości względem drugiego człowieka.

Dr Akong Tulku Rinpoche
Istnieją na świecie ludzie, którzy potrafią przenosić góry. Jednym z nich był dr Akong Tulku Rinpoche – tybetański lama, lekarz, filantrop. On jest pomysłodawcą Brave Kids – od początku miał pieczę nad kształtem projektu: mówił co poprawić, co zmienić, jak się rozwijać. To dzięki niemu odważne dzieciaki spotykają się w Polsce. Rinpoche zawsze powtarzał, że spotkanie dzieci uda się, gdy damy im możliwość wymiany umiejętności, swobodę działania bez niepotrzebnych ograniczeń świata dorosłych. Od tych głównych idei wywodzą się kolejne – poświecenie uwagi różnorodności kultur i tradycji, pielęgnowanie ojczystego języka, wymiana doświadczeń liderów grup…

 

Uczestnicy Brave Kids zaprezentują pełen emocji spektakl, przygotowywany podczas 2-tygodniowych warsztatów artystycznych.

 

W FINAŁOWYM SPEKTAKLU BRAVE KIDS WYSTĄPIĄ:

Maroko, Związek Młodzieżowy Kultury i Rozwoju

W zajęciach Związku Młodzieżowego Kultury i Rozwoju w Taroudant bierze udział zróżnicowana grupa dzieci. Razem tworzą spektakl, który przekracza społeczno-ekonomiczne i kulturowe granice, integrując się w myśl wspólnych korzeni. Grupa pracuje nad tańcem, który ma silne, duchowe znaczenie dla muzułmanów: Issawa – obrzęd który przedstawia mistyczną podróż do Boga. Transowa muzyka jest rytualnym błogosławieństwem, gdzie śmiech, śpiew i taniec odgrywają ważną rolę. Celem grupy jest stworzyć atmosferę jedności, szacunku, propagowania harmonii pośród wszystkich ludzi.

Gruzja, Caritas

Dzieci z Ośrodka Dziennego w Tblisi od wczesnego wieku uczą się gruzińskich tańców, które są żywą kroniką zawierającą elementy sztuki i kultury każdego regionu. Poruszające się z gracją w pięknych kostiumach dziewczynki obrazują naturalne krajobrazy Gruzji i kobiecą wytrwałość. Towarzyszą im chłopcy, którzy poprzez gwałtowne ruchy reprezentują charakterystyczne sceny ślubu, wojny, tradycji pasterskich czy miejskiego życia.

Ukraina, Szkoła teatralna „ Słonecznik”

Dzieci ze szkoły Teatralnej w Rivne uczą się indywidualizmu w odgrywaniu ról i używania swojej kreatywności do wyrażania siebie. Teatr rozwija talenty dzieci z różnych środowisk w różnych obszarach, wspierając ich artystyczne uzdolnienia, kreatywność, promując serdeczność i umiejętności przywódcze. Ponadto, rozwija dziecięcą pewność siebie w dążeniu do realizacji marzeń.

Meksyk, Casa Hogar Nueva Vida. “Abejitas de Puerto”

„Małe Pszczółki” z Puerto Escondido są grupą z sierocińca Casa Hogar Nueva Vida. Tańce, które zaprezentują są częścią ich dziedzictwa i wywodzą się z plemienia MIXE – jedynych rdzennych Amerykanów, których ziemie nigdy nie zostały podbite przez Hiszpanów, a ich bogata kultura jest podtrzymywana w tańcach i tysiącach starych mitów. Większość dzieci pochodzi z biednych, rdzennych społeczności, gdzie społeczne wykluczenie i brak edukacji należą do codzienności. Casa Hogar daje dzieciom szansę na normalne dzieciństwo, tworząc pokolenie pełnych serdeczności, promiennych i kreatywnych ludzi.

Słowacja, Fundacja Good Roma Fairy Kesaj

Miasto Kežmarok skupia najliczniejszą mniejszość romską na Słowacji. Chociaż w mieście znajduje się kilka liceów, żadne z nich nie zapewnia edukacji dla romskich uczniów w ich własnym języku, co pozostawia dzieci w sytuacji społecznego wykluczenia. Fundacja wzmacnia środki przeciwdziałania dyskryminacji, skupiając się na promowaniu wyjątkowości romskiej kultury. Grupa artystyczna przygotuje przedstawienie muzyczne, które zaprezentuje romski język, kulturę i tradycje.

 

Addres
Centrum Kultury Wrocław Zachód, Chociebuska 4-6, 54-433 Wrocław, Polska

 

Mapa


 

Terminy


  • piątek, 1 lipiec 2016 18:00

Wspierane przez iCagenda