Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu
7 maja, godz. 12.00 / Muzeum Narodowe we Wrocławiu
„Śląski Wawel. Artyści włoscy w służbie księcia Jerzego II” - wykład Barbary Przerwy
Cykl: Mój Śląsk. Fascynacje
Miano Śląskiego Wawelu Zamek Piastów Śląskich w Brzegu zyskał za sprawą włoskich artystów zatrudnionych przy przebudowie obiektu w połowie XVI w. w stylu renesansowym. Projekt był wzorowany na Zamku Królewskim w Krakowie. W czasie wykładu prelegentka przedstawi najważniejsze zagadnienia modernizacji zamku przeprowadzonej na zlecenie księcia Jerzego II i jego żony Barbary z Hohenzollernów.
Wstęp wolny, sala 116.
8 maja, godz. 12.00 / Muzeum Narodowe we Wrocławiu
„Nie suknia zdobi człowieka, lecz człowiek suknię. Kilka uwag o obyczajach, modzie i strojach” – zabawa plastyczna
Cykl: Z rodziną do Muzeum
Wszyscy wiemy, że ważniejszym od stroju i urody jest charakter człowieka. Mimo to, fascynują nas zmiany w modzie – szczególnie w sukniach kobiecych. Na kolejnym spotkaniu dla dzieci Iwona Gołaj, w oparciu o obrazy z kolekcji Muzeum Narodowego we Wrocławiu, opowie o krynolinach i tiurniurach, a także wyjaśni niezrozumiałe już dziś słowa, takie jak: „rogówka” czy „berta”.
Zabawa plastyczna dla dzieci w wieku 6-12 lat, wstęp wolny.
Obowiązują zapisy od 2.05 w godz. 9.00-15.00 pod nr tel. 71 372 51 48.
7 maja, godz. 15.00 / Muzeum Etnograficzne
„Pamiątka z pielgrzymki” − wykład Elżbiety Berendt
W zbiorach Muzeum Etnograficznego znajduje się wiele cennych obiektów, które określić można jako „pamiątki z pielgrzymki”. Dolnośląska sztuka ludowa rozwijała się bowiem w ścisłym powiązaniu z religijnością, a zwłaszcza z pielgrzymowaniem. Będzie można dowiedzieć się m.in. jakie przedstawienia były najbardziej popularne w naszych regionie, dlaczego Madonna Kłodzka odwraca się od wiernych, kogo swoim patronatem obejmuje ukrzyżowana kobieta z męskim zarostem oraz co odróżnia mandylion od veraikonu.
Wstęp wolny.
Wspierane przez iCagenda