Europa Od Kuchni

kultura
Termin: piątek, 3 czerwiec 2016 - czwartek, 30 czerwiec 2016

Miejsce: Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu

Wystawa „Europa od kuchni”, na której otwarcie zapraszamy już 3 czerwca jest wydarzeniem towarzyszącym festiwalowi „Europa na widelcu”, którego motywem przewodnim w 2016 roku są wszystkie smaki regionów, które królują w miastach noszących tytuł Europejskiej Stolicy Kultury.

Na wystawę, będącą propozycją Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu na miesiące letnie, złożą się dwa elementy: prezentacja emisji znaczków pocztowych z serii Europa poświęconych gastronomii oraz fotografie wyłonione w konkursie zatytułowanym „Tropem europejskich smaków”, zorganizowanym przez Muzeum i Biuro Promocji Miasta i Turystyki we Wrocławiu. Plonem konkursu jest wystawa blisko 40 fotografii związanych tematycznie ze sztuką kulinarną regionów europejskich. Zaprezentowane na niej zostaną prace 14 autorów, ich fotograficzne wspomnienia kulinarnych przeżyć, smaków kuchni krajów europejskich ukazanych w różnorakich kontekstach.

Druga część wystawy to prezentacja specjalnej serii znaczków EUROPA, wydawanych przez europejskie administracje pocztowe zrzeszone w PostEurop. Od sześćdziesięciu lat serie te łączy wspólny temat przewodni, a od roku 2011 wspólne logo - napis EUROPA. Każdego roku emisje dedykowane są wybranemu tematowi, prezentującemu najważniejsze obszary dziedzictwa kulturowego państw członków Stowarzyszenia. W 2005 roku tematem emisji była “gastronomia”. Zgłoszono 52 projekty od wszystkich 43 operatorów pocztowych zrzeszonych w PostEurop. Polskę reprezentuje w tym gronie znaczek autorstwa Magdaleny Błażków i Cezarego Hładki przedstawiający oscypka podhalańskiego.

5-metrowy zabytkowy dyliżans pocztowy na wrocławskim Rynku (4 czerwca, godz. 12-18)

To nie wszystko, co Muzeum przygotowało w związku z festiwalem „Europa na widelcu 2016”. W sobotę 4 czerwca, w drugi dzień festiwalu, w ramach akcji promującej wystawę, na wrocławskim Rynku zatrzyma się na kilka godzin muzealny eksponat - dyliżans pocztowy typu Berline mit Coupé. Pracownicy Muzeum zaproszą do wnętrz obu kabin pasażerskich a także opowiedzą o sposobach podróżowania w XIX wieku oraz usługach pocztowych związanych z podróżami i gastronomią (stacje pocztowe).

We wszystkie dni trwania festiwalu (3-5 czerwca 2016 r.) Muzeum zaprasza na bezpłatne zwiedzanie, a w dniu 4 czerwca przedłuży godziny otwarcia placówki dla zwiedzających do godziny 17:00.

Wernisaż z udziałem pana Roberta Makłowicza odbędzie się 3 czerwca 2016 r. o godzinie 12:00 w salach Muzeum

 

Addres
Zygmunta Krasińskiego 1, Wrocław, Polska

 

Mapa


 

Terminy


  • Od piątek, 3 czerwiec 2016 do czwartek, 30 czerwiec 2016

Wspierane przez iCagenda